Międzywydziałowe Koło Językoznawstwa Synchronicznego

Logomkjs

Międzywydziałowe Koło Językoznawstwa Synchronicznego powstało z potrzeby badania języka, eksperymentowania i przede wszystkim bawienia się nim – czerpania z jego możliwości samych przyjemności. Spieramy się nieustannie, czym jest język, sprawdzamy, co się w nim kryje i jak można go wykorzystać.

Nasze koło nie zajmuje się jedynie propozycjami przedstawicieli jednego kierunku metodologicznego czy też wybranym działem językoznawstwa. Przyglądamy się językowi z różnych perspektyw – socjolingwistycznej, etnolingwistycznej, normatywnej i wielu innych.  Pokazujemy również, że niektóre teorie językoznawcze nie są jedynie muzealnymi eksponatami, lecz wciąż wpływają na nasze postrzeganie języka.

Uczestniczyliśmy w Dniu Otwartym UW oraz w Dniach Polonistyki. W ramach tego drugiego wydarzenia zorganizowaliśmy debatę poświęconą nazwom żeńskim zawodów, na której pojawili się nie tylko studenci, lecz także – pracownicy naukowi Wydziału Polonistyki.

Do tej pory na spotkaniach poruszyliśmy następujące tematy:

1) Słowa-klucze: zastanawialiśmy się nad tym, jak w polskim literaturoznawstwie korzysta się z metod statystycznych wypracowanych głównie przez francuskich badaczy oraz nad tym, w jakich innych dziedzinach życia okazują się one przydatne.

2) Słowa roku: o mechanizmach wyboru słów roku opowiedział prof. Marek Łaziński, pracownik naszego uniwersytetu i sekretarz kapituły konkursu „Słowo roku”.

3) Lingwistyka komputerowa: dr Katarzyna Głowińska wygłosiła wykład o tym, jak tworzy się programy służące do automatycznego blokowania komentarzy w Internecie i jaką rolę odgrywa w nich lingwistyka.

4) Ferdinand de Saussure: mogłoby się wydawać, że tak znana postać nie skrywa już żadnych tajemnic, a jego główne koncepcje dawno się zdezaktualizowały. Prof. Magdalena Danielewiczowa pokazała jednak, że myśl szwajcarskiego badacza ciągle oddziałuje na współczesne językoznawstwo oraz obaliła kilka mitów narosłych wokół wybitnego lingwisty.

5) Komunikacja międzyplanetarna: czy możliwe jest odszyfrowanie listu nadesłanego z innej planety? Jaki charakter może mieć taka wiadomość? Jak ją analizować? Czy opisy obcej planety mówią więcej o tamtej rzeczywistości, czy o nas? Na ten temat rozmawialiśmy na podstawie dzieł Stanisława Lema.

Streszczenia spotkań oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach publikujemy na naszym blogu (https://synchronisci.wordpress.com) oraz facebookowej stronie.

Opiekunkami naukowymi naszego koła są prof. Iwona Burkacka i prof. Magdalena Zawisławska.

Serdecznie zapraszamy i czekamy na Wasze propozycje tematów, o których moglibyśmy podyskutować na spotkaniach. Jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało do Pawła Matogi (p.matoga@student.uw.edu.pl) lub do Gabrieli Gawrońskiej (g.gawronska@student.uw.edu.pl).